Záchranářské Vánoce

Rovnou v první větě, i když vím, že se to nehodí, budu trochu negativní. Z pohledu záchranáře hodnotím služby v předvánočním a vánočním období jako méně oblíbené. Všechny výjezdy se vyznačují vyšší mírou stresu, strachu a emocí. Od těch banálnějších, jestli budou nemocní s hypertenzí na Vánoce doma až po ty, jestli příbuzný Vánoce vůbec oslaví. Během několika let se mi bohužel nastřádalo několik ošklivých předvánočních výjezdů a tak si na ně vždy vzpomenu. Věřím, že řada kolegů to má dost podobně. Proto je mým upřímným přáním, aby se nikomu nic nedělo a my nemuseli nikam jezdit.

Minulý týden, když jsem přišel do práce, tak mě kolegové přivítali s úsměvy na tváři ze kterých se dalo vyčíst, že jsou nabití pozitivní energií. Víte, ono když se něco na záchrance povede, tak to většinou člověk může sdílet pouze s kolegou, který je s ním na výjezdu a pak s kolegy, kteří ho střídají. Do té doby, než se z toho vypovídá, tak se v něm drží slastný pocit – ten, pro který tuhle práci děláme. A když přijdu do práce, je tam občas právě taková nezaměnitelná atmosféra úspěchu. V našem případě to znamená atmosféru zachráněného života.

Vím, že se to nemá, ale teď se rád pochlubím cizím peřím. Tento příběh převyprávím z toho důvodu, že z něj mám sám radost a ta, pokud je sdílená se násobí. Moji kolegové před několika dny jeli na výjezd a cestou je zastavili dva mávající muži s vyděšenými výrazy na tvářích. A prosili je o pomoc. Sdělili, že v příkopě leží muž, který jel na kole a před nimi náhle sjel do příkopu a je v bezvědomí. Jelikož jela posádka mých kolegů okolo pár sekund po kolapsu tohoto muže, ihned rozpoznali, že se jedná o náhlou zástavu oběhu a po krátké resuscitaci a včasné defibrilaci se podařilo muže zachránit.

Jeden z mávajících mužů napsal krásnou pochvalu na vedení naší záchranky. Napsal, že kolegům patří poděkování, uznání a veliká pocta. Znovu se mi potvrdilo, že lidé nejsou lhostejní a když je potřeba, pomohou zachránit život. Chtěl bych poděkovat všem, kteří jednají podobně v krizové situaci, stejnými slovy jako jeden ze zachraňujících – Vám všem patří mé poděkování, uznání a veliká pocta. Stejně tak děkuji všem svým kolegům ve zdravotnictví, kteří vykonávají své povolání profesionálně a vždy udělají maximum pro pacienta. Všem přeji krásné Vánoce a co nejvíce případů s dobrým koncem…pro to to přeci všichni děláme.